Početak – 11.00h

Sudija: Momčilo Marković

Pomoćnici: M. Mihajlović i B. Banović

Gledalaca: 250

Strelci:  1:0 Ne. Petrović u 22, 2:0 Škuletić u 71, 3:0 Malbašić u 79, 4:0 Malbašić u 84. minutu.

Partizan – Hajduk Beograd 4:0 (1:0)

Partizan: Lukač, Aksentijević, Ivković, Stanković, Nemanja Petrović, Gulan, Marković, Pantić, A. Živković, Grbić (od 46. Malbašić), Fofana.
 Od 60′: Nikola Petrović, Vulićević, Trajković, Obradović, Brašanac, Ninković,  Luka, Ljujić, Škuleti
Trener: Marko Nikolić

Hajduk BGD: Marinković, Al. Dabić, Miljković, Baroš, Marković, Popović, Živković, Slović, Gigović, Milenković, Usiljanin.
Igrali su još: Petrović, Malović, Filipović, Marjanović, Bajić, Vukomanović, Maslaković, Milošević, Nicović, Ml. Dabić, Stoilković
Trener:

Dan pred povratak u Tursku, Partizan je napravio malu uvertiru za ciklus ozbiljnijih kontrolnih utakmica, koje ih očekuju u Antaliji i to sa Hajdukom. Kažemo – ozbiljnijih, jer provera sa Lioncima se nikako ne može da se okarakteriše na taj način, što zbog uslova za igru, što zbog kvaliteta rivala, koji je i sa „pola gasa” lako savladan sa 4:0.

Trener Marko Nikolić je u jučerašnjem duelu odmorio četiri fudbalera: Sašu Ilića, Danka Lazovića, Nikolu Drinčića i Vladimira Volkova, ali i bez njih Partizan bio daleko nadmoćniji rival od Hajduka. Podmlađena postava crno-belih, kojoj je Nikolić dao šansu od samog početka, igrala je gotovo svih 45 minuta ispred gola gostiju, iako meč zbog izuzetno teškog terena nije imao ni previše ritma, niti se „umiralo u fudbalskoj lepoti”. Šampion je jednostavno profesionalno odrađivao posao, stvarao priliku za prilikom, uglavnom u režiji Danila Pantića, koji je dirigovao na sredini terena, ali Andriji Živkoviću, Markoviću, Fofani (…) nedostajalo je koncentracije u završnici. Ipak, jedna od akcija je krunisana golom i to u 22. minutu, kada je Grbić proigrao Nemanju Petrovića u kaznenom protosru, a levi bek gotovo neometano poslao loptu u suprotni ugao golmana Marinkovića. Podatak da je Hajduk u prvih 45 minuta uputio jedan udarac na gol dovoljno govori i o odnosu snaga na terenu i o snazi rivala.

Ista postava Partizana (sem Grbića) je počela i nastavak utakmice i u tih 15 – tak minuta, dok nije izmenjena gotovo cela postava propustila je nekoliko dobrih prilika.

Ulazak Filipa Malbašića je uneo živost u igru šampiona, no, ponovo nije bilo realizacije u završnici. I, taj segment se ipak popravio kada je trener Nikolić od 60. minuta na teren poslao iskusniji sastav i to se vrlo brzo isplatilo i igrački i rezultatski.

Palicu idejnog vođe je preuzeo juče sjajni Nikola Ninković, koji je stizao da organizuje napad iz poslednje linije, distribuira završni pas, ali i sam učestvuje u završnicama napada. Igra crno-belih je dobila na ritmu, Hajduk je presingom potisnut gotovo u sopstveni kazneni prostor, pa su i prilike počele da se ređaju kao na trci. Ubrzo je Petar Škuletić postigao prvenac u Partizanu, pošto je ispratio dobru akciju Ninkovića i slab pokušaj Matije Ljujića. Nekoliko minuta kasnije, robusni napadač se našao u ulozi asistenta, prosledivši centaršut Vulićevića na drugu stativu do usamljenog Malbašića, kome nije bilo teško da i treću put zatrese mrežu Lionaca – 3:0.

I, tu nije bio kraj pritisku Partizana. Prilike su imali Ljujić, Luka, ponovo Škuletić… Na kraju se upornost i isplatila u 84. minutu, kada su mladi Ljujić i Luka izbacili odbranu Hajduka, usledio je centaršut, koji je Filip Malbašić pretvorio u četvrti gol i time stavio tačku na pobedu.

Z. Ivković

Nikolić je posle meča izneosvoje utiske i odgovorio na pitanja novinara.

– Bio je to dobar meč, iako je prvi utisak vezan za teren, koji je bio izuzetno težak za igru. Prvo je bio zaleđen, posle klizav, na kraju blatnjav i najvažnije je da se niko nije povredio i da su igrači istrčali minute, koji su bili planirani. Prva grupa 60 minuta, a druga je prvo odradila dobar trening, posle toga i odigrala pola sata. Postigli smo četiri gola, imali šansi, stativu i nismo dali rivalu da stvori ni priliku, što je važno. Bilo je i grešaka, pogotovo u prvoj grupi igrača, no, ima tu prostora za napredak. Sa iskusnih četvoricom igrača nismo hteli ni da rizikujemo i kada se sve sabere – zadovoljan sam proverom.

U toj prvoj grupi fudbalera daleko najozbiljnije je delovao Danilo Pantić. Slažete li se?

– Tu ste vi mediji da ocenite i prenesete utiske. Nemam ništa protiv konstatacije.

U toku meča ste Nikolu Gulana preselili sa zadnjeg veznog na poziciju levog beka, a u Antaliji je bio čak i štoper. Gde je najviše zadovoljio?

Na meču sa Hajdukom mi se više svideo kao levi bek. Ali, ima još do početka šampionata, pa ćemo da vidimo. Generalno, on je igrač, koji može da odgovori na više pozicija u odbrani, ali i ispred, u tim defanzivnim zadacima. Probali smo ga na tri pozicije u četiri meča, pa ćemo da donesemo neke zaključke.

Raduje li vas efikasnost Filipa Malbašića?

– Raduje me kada je bilo ko od igrača efikasan. Drugi deo tima je u meč ušao iz ozbiljnog treninga, pristupili su meču za svaku pohvalu, uspostavili kontrolu, napravili sijaset akcija za to kratko vreme na terenu i postigli tri gola za pola sata. Malbašić je u tom periodu postigao dva od tri gola, ali mora da popravi još neke segmente u igri. Tu pre svega mislim na početak defanzivnog dela, ne sme da mislima „boravi” u prethodnoj akcijima, nego odmah po promeni poseda lopte odrađuje zadatke. Presing, traziciju, povratak u zonu – nebitno. A, njegov potencijal je ogroman, to se zna, no, mora da pokaže takmičarsku zrelost u narednoj polusezoni, jer je jesenas nije pokazivao.

Možda je najbolji utisak ostavio Nikola Ninković, koji deluje posebno motivisano.

– Sve pohvale na njegov račun. Nadam se da ih neće loše prihvatiti. Način na koji trenira je preneo na utakmicu. Nema više nervoze u njemu, posvećen je i onakav kakav treba da bude, pa je njegov talenat počeo da dolazi do izražaja. Pola sata nije mnogo, ali dugo ga nisam video da igra tako tačno i, ako moram nekoga da istaknem, najveće pohvale idu na njegov račun.

Šira reportaža sa meča – priredili Bojan Pavlović i Dejan Blagić  (SOS kanal)