JSL: Crvena zvezda – Partizan 3:2

JSL: Crvena zvezda - Partizan 3:2 (KRAJ)

Sve je spremno za najznačajniju utakmicu srpskog fudbala, “večiti derbi”. Crvena zvezda i Partizan do sada su u prvenstvu igrali 142 puta, a uspešniji su bili crveno-beli sa 58 pobeda. Pobednika nije bilo u 43 meča, dok su crno-beli slavili 41 put.

Zvezda u 143. “večiti derbi” ulazi sa dva uzastopna poraza, a Partizan sa prethodnih deset trijumfa u Jelen Superligi. Takođe, crno-beli imaju prednost od osam bodova.Crvena zvezda – Partizan 3:2 (1:2)

Stadion:

Crvene zvezde
Gledalaca:  44.155.
Sudija: Milorad Mažić
Strelci: kasalica 14, Milivojević 49. – Mitrović 9,  Jovanović 16. ag.
Žuti kartoni: Mladenović, Milivojević, Mijailović, Kasalica – L. Marković.
Crveni kartoni: Crvena zvezda: Bajković – Mikić (Mikić od 46.), Spajić, Jovanović, Mladenović – Mijailović Milivojević, Milijaš (Dimitrijević od 84.) – Lazović (Milunović od 68.), Kasalica, Mudrinski. Trener: Aleksandar Janković.

Partizan: Petrović – Miljković, Ostojić, Ivanov, Lazevski – Smiljanić, S. Marković – Ilić (S. Šćepović od 80.), Tomić (Jojić od 66.), L. Marković (Ninković od 84.) – Mitrović. Trener: Vladimir Vermezović.

“Trese” se naš najveći stadion od decibela koje proizvode navijači oba kluba. Sve je spremno za još jedan spektakl. Pre toga, minut ćutanja u spomen žrtvama “Oluje”. Vatromet na severnoj tribini! Izuzetan prizor, mada, Zvezdu očekuje kazna zbog pirotehnike. Na jugu je zapaljena hrvatska zastava, a na drugoj strani parola “Oluja, zločin koji traje”.

Utakmica je počela…

4. minut -  Početno ispitivanje snaga, lopta je nešto duže u posedu Zvezdinih igrača, međutim crno-beli su izveli prvi ozbiljniju akciju po desnom krilu. Tomić je ubacio loptu, skroz na drugoj strani bio je Lazar Marković. nije se usudio da ide “jedan na jedan” sa Mikićem. Na kraju je Miljkoviću lopta pobegla u aut.

8. minut -  Vrlo oprezna igra sa obe strane.  Nekako su crveno-beli uspeli da “probiju” po desnom krilu preko Lazovića, koji se oslobodio Lazevskog, ali je loše centrirao.

9. minut -  0:1, GOOOOOL, Mitrović… Partizan vodi! Saša Ilić je proigrao Mitrovića, lopta mu je međutim prešla preko noge, dobila visok luk i pala ispred Mitrovića. Pored njega je bio Milan Jovanović, koji je izgubio duel sa daleko neiskusnijim napadačem crno-belih, koji je izašao sam ispred Bajkovića i lako ga savladao. Prvi gol 18- godišnjeg Mitrovića u derbijima!

10. minut - Utakmica je na kratko prekinuta zbog bakljade na južnoj tribini.

13. minut - Opasan napad Partizana povukao je Lazar Marković. Trčao je dobrih dvadeset metara, ušao u kazneni prostor sa desne strane, ispred sebe je imao Spajića, ali je izgubio snagu i uputio “mlak” šut po zemlji.

14. minut – 1:1, GOOOOOL, Kasalica… Evo izjednačenja! Sjajan prodor Lazovića koji je “izlomio” Lazevskog, uputio centaršut, a Kasalica je sjajno reagovao ispred Miljkovića i volej udarcem efektno matirao Petrovića.

16. minut – 1:2, GOOOOOL, Jovanović – autogol…. Auh, kakav meč! Opet vode crno-beli. Lazar Marković je po desnom krilu kao od šale pobegao Mijailoviću, stigao do gol-aut linije i povratnim pasom “tražio” Mitrovića ispred koga je uklizao Jovanović na “prvoj stativi” i savladao Bajkovića!

25. minut - Dugo je trajala akcija Partizana. Lopta je kružila oko šesnaesterca Zvezde, došla u posed Miljkovića koji je centrirao ka mitroviću. Ovaj je uspeo da zakači loptu glavom tako da nije bilo veće opasnosti po gol Bajkovića.

34. minut -  Velika šansa za Partizan! Milan jovanović je užasno nesiguran. Defanzivac Zvezde je pogršio u predaju lopte, brzo su crno-beli iskoristili poklon, Marković se stuštio ka golu, ušao u kazneni prostor, ali je promašio iz idealne pozicije.

41. minut -  Greška crno-belih u vezi, i umalo to nije iskoristio Kasalica. Napadač Zvezde je prihvatio loptu na dvadesetak metara, odmah je iz okreta šutirao, ali se istakao Petrović izbacivši loptu u korner.

44. minut -  Lazović je ponovo izigrao čuvare, proturio je loptu do usamljenog mikića, ova je imao svo vreme ovog sveta da se namesti na centaršut. Ipak, umesto povratnog pasa, Zvezdin bek je podigao loptu na peterac gde nije bilo nikog od njegovih saigrača, pa je Petrović lako otklonio opasnost.

POLUVREME

46. minut - Prva izmena na utakmici. Marko Vešović je zamenio Nikolu Mikića.

48. minut -  Prva šansa za Partizan u nastavku. Dosta prostora ostavili su crveno-beli Miljkoviću, koji je “odložio” loptu za Sašu Markovića. Usledio je jak ali vrlo neprecizan udarac.

49. minut – GOOOOOL, 2:2, Milivojević… Opet smo na početku! Još jedan prelep gol, još jedan u režiji fudbalera Zvezde. Milivojević je uputio udarac sa dvadesetak metara, lopta je imala čudnu putanju, prevarila je izletelog Petrovića i od prečke se odbila u gol!

53. minut - Novo uzbuđenje. Sada na drugoj strani. slobodan udarac odlično je izveo Nemanja tomić, iskosa sa leve strane, prebacio je “živi zid”, ali je Bajković bio budam i izbacio loptu u korner.

59. minut -  Prilika za crveno-bele. Vešović je po desnoj strani pobegao čuvarima, centrirao na “drugu stativu”. Tamo je Kasalica umirio i dodao Lazoviću, koji je sa nekoliko metara prebacio gol.

61. minut - Neverovatna greška odbrane Partizana. ostojić je nonšalantno vratio loptu ka Petroviću, ali nije video Lazovića koji je “presekao” taj pas, otišao doduše skoro na gol-aut liniju. Uposlio je Milijaša koji se okliznuo, ipak uspeo da pruži pas ka Mudrinskom, međutim, igrači Partizana su stigli da otklone veliku opasnost po svoj gol.

68. minut -  Mirniji period igre od gola Zvezde. Partizan je uspostavio ravnotežu posle boljeg perioda domaćeg tima u povoju drugig dela igre. Dve izmene, po jedna na obe strane. Jojić je ušao umesto Tomića, a Lazovića je na drugoj strani zamenio Milunović.

74. minut -  GOOOOOL, 3:2, Milijaš… Preokret zvezde, zaslužen mora se reći, jer crveno-beli igraju mnogo bolje u nastavku. Kasalica je odradio pola posla po desnom krilu, izigrao je Lazevskog, levom nogom je centrirao, a Milijaš je glavom uspeo da preusmeri loptu i smesti je iza leđa Petrovića.

77. minut -  Prve čarke na terenu. Lazar Marković je prilikom prekida rukom udario Vešovića, ovaj se srušio na zemlju, malo teatralno. Stvorila se gužva na tom delu terena, međutim, sve se brzo završilo, na kraju sa kaznom za Markovića koji je dobio žuti karton.

84. minut -  Poslednje izmene izvršili su Janković i Vermezović. Milijaš i Lazar Marković su izašli, a Dimitrijević i Ninković su na terenu.

87. minut  - Crno-beli svim silama pokušavaju da izjednače. mitrović je bio u ćošku, kod kornera pod pritiskom spajića, ipak uspeo je da uputi centaršut koji je izazvao pometnju u odbrani Zvezde. Nije tamo bilo više napadača gostiju, pa je Bajković na kraju otklonio opasnost ispucavanjem u aut.

Četiri minuta je produžena utakmica

91. minut - Pritisak Partizana. Posle kornera, lopta je došla u posed Ninkovića, koji se nalazio na osam-devet metara iskosa od gola Bajkovića. Bio je usamljen, ali je vrlo loše šutirao – preko gola.

KRAJ

Vermezović: Ilić ne može sam

Vermezović: Ilić ne može sam (VIDEO)

Fudbaleri Partizanaizgubili su u 143. “večitom derbiju”, iako su dva puta vodili. Ispustili su priliku crno-beli da trijumfom “pobegnu” najbližem pratiocu na 11 bodova razlike i već u jesenjem delu sezone reše pitanje prvaka.Trener Partizana Vladimir Vermezović rekao je posle meča da njegovi igrači nisu kontrolisali napade protivnika po krilima, odakle su i stizali centaršutevi za golove.

- Videli smo utakmicu sa mnogo golova i dva različita poluvremena. Vodili smo, imali smo šanse u prvom, ali se kasnije sve to srušilo. Uoči utakmice ukazivali smo igračima da vode računa o Zvezdinim prodorima po bokovima i udarcima iz daljine. Tako smo i primili golove. Te segmente igre nismo kontrolisali i videćemo zašto se ovo sve desilo – rekao je Vermezović.

Partizan će jesenji deo sezone verovatno završiti kao lider, ipak ne tako suvereno kao što je to izgledalo pre derbija.

- Možda je poznat jesenji prvak, ali još ima dosta da se igra. Sve je moguće. Presekao nas je drugi gol Zvezde i posle toga nismo uspostavili igru. Nemanja Tomić je tražio zamenu zbog vrtoglavice, a nekoliko igrača nije bili raspoloženo. Sve greške ćemo analizirati.

Vermezović je takođe priznao da kapiten Saša Ilić nije odigrao u skladu sa očekivanjima.

- Igrate dobro koliko protivnik dozvoli. Ilić je i dalje naš najbolji igrač, plan je bio da sav fokus je bude na njemu, ali je često bio udvajan i nije mogao sam. Drugi mu nisu pomagali koliko je bilo potrebno. Jedna slabija igra neće promeniti moje mišenje o njemu – zaključio je Vermezović, čiji tim očekuju prvenstvene utakmice sa Smederevom i Spartak Zlatibor vodom.

U međuvremenu, tačnije u četvrtak, crno-beli će igrati sa Nefčijem u Ligi Evrope.

Petrović: Možda sam mogao bolje da reagujem kod drugog gola

Petrović: Možda sam mogao bolje da reagujem kod drugog gola (VIDEO)

Nikola Petrović posle dva meča na golu Partizana u derbijima sa Crvenom zvezdom ima skor od nula pobeda i dva poraza. Golman iz Humske smatra da je možda mogao da bolje interveniše kod pogotka Luke Milivojevića u 49. minutu.- Možda sam i mogao bolje da reagujem kod drugog gola Crvene zvezde. Čini mi se da je lopta zakačila nekoga, ali ne znam…Možda sam stvarno mogao da bolje odreagujem – rekao je Petrović i dodao:

- Idemo dalje, moramo da zbijemo redove u nastojanju da trijumfujemo u svim mečevima do kraja. Nismo uspeli da sačuvamo dobar rezultat iz prvog poluvremena. Dobro smo otvorili meč, brzo poveli i posle opet stekli prednost. Međutim, u nastavku smo pali, a nismo imali ni sreće. Poraženi smo i šta je tu je. Sada moramo da dobijemo mečeve sa Smederevom i Spartakom i odemo na zimsku pauzu sa prednošću od pet bodova – podvukao je golman prvaka.

Lepa strana derbija: Smiljanić ljubio Jankovića, pomagao Milunoviću

Za Milana Smiljanića važi da je na terenu kao pit-bul, da mu često emocije nadvladaju razum, da ne ume da ohladi glavu, ali je sve to zadnji vezni crno-belih demantovao sa dva velika potezau 143 večitom derbiju. Iako je njegov tim izgubio, “titula” za izuzetno sportsko ponašanje pripada vezisti kluba iz Humske.Lola, kako ga zovu poznanici, je prvo jednu loptu koja je išla ka treneru Crvene zvezde Aleksandru Jankoviću, ispucao, a ona je prošal tik pored stratega crveno-belih. Smiljanić je iskoristio prvi prekid da otrči do Zvezdine klupe, priđe Jankoviću i poljubi u obraz stručnjaka protivničke ekipe.

Posle toga je uprkos zaostatku njegove ekipe, prišao Luki Milunoviću i pomogao mu da izađe sa terena noseći ga rukom preko svog ramena.

Izgleda da viteštvo, ipak može da postoji u srpskom derbiju, u kojem često javnost sluša samo o nemilim scenama i svađama. Pored njega bilo je lepo videti i kako igrači jedni drugima često pružaju ruku posle faula, što je verovatno svuda u svetu normalno, ali kod nas…Recimo, da bi trebalo da bude češća pojava.

Lazar Marković: Neću da pričam!

Možda ga traže Inter, Čelsi, Šahtjor i ostali timovi, ali Lazar Marković će morati da nauči kako se ponaša i posle poraza. Lako je davati izjave medijima kada se pobede BSK, Sloboda i ostali timovi iz Jelen Superlige Srbije, ali treba isto tako stati i pred novinare kada se izgubi bitan meč. Posebno ako je mladi fudbaler bio tragičar 143. “večitog derbija”, kada je reč o Partizanu, jer dve stopostotne šanse nije uspeo da iskoristi.- Lazare, možete li? – bilo je pitanje novinara koji su želeli da čuju izjavu Markovića.

- Neću, ne mogu, nemojte – bilo je sve što se moglo čuti od fudbalera iz Humske.

Mogao bi mladi fudbaler da se ugleda na iskusnije iz svog tima, koji su uvek spremni da putem medija objasne navijačima i poraze i pobede…

Grobari: Tukli smo se sa Zvezdinim navijačima, ne međusobno

Navijači Partizana oglasili su se saopštenjem povodom vesti da je došlo domeđusobne tuče njihove dve zaraćene frakcije. U Saopštenju koje prenosimo u celosti, pristalice crno-belih poručuju da se sukob dogodio, ali da su u njemu učestvovali i navijači Crvene zvezde, u dogovorenoj tuči.- Nakon laži koje su pojedini novinari izneli, a vezno za današnje sukobe u Beogradu koji su se odigrali pre derbija, želimo da javnost i navijački svet obavestimo o događajima koji su ceo Beograd podigli na noge. Pomenuti sukob nije se odigrao između Grobara tj. između pojednih grupa navijača Partizana, kako su mnogi mediji izveštavali u toku dana. Zahtevamo da se Grobari i grupe navijača Partizana ne etiketiraju bez potrebe, izmišljenim i fabrifikovanim pričama. To što su pohapšeni samo navijači Partizana ne govori da su se tukli Grobari, već da je jedna velika navijačka pobeda morala da se predstavi i iznese javnosti u sasvim drugom svetlu. Etiketiranjem Grobara, navijača koji se mesecima provlače u lošem kontekstu i koji se redovno opisuju kao loši momci, opravdavate ono što se stvarno desilo. Napad na navijače Partizana od strane navijača Zvezde je nešto o čemu je danas najmanje potrebno da se priča. Tendenciozno predstavljanje Grobara u lošem svetlu odgovora celoj javnosti, plaćenim novinarima i njihovim nalogodavcima. U momentu kada je Zvezdu potrebno veličati, spasiti, oživeti, dovođenje njenih navijača u loš kontekst se mora izbeći po svaku cenu. Ne verujemo ni da navijači Zvezde vole da budu proglašeni za navijače Partizana, čak i kada su poraženi, samo da bi se sve gurnulo pod tepih. Novo hapšenja Grobara nije nešto čemu se radujemo ali jeste stav i hrabrost koji su pokazali. Stop represiji, sada možemo komotno da kažemo, samo nad navijačima Partizana – piše u saopštenju Grobara.

Ilić: Nisam mogao da pretpostavim da ćemo izgubiti

Borio se Saša Ilić, najiskusniji u timu Partizana, sa fudbalerima Crvene zvezde u 143. “večitom derbiju”, na kraju je napustio teren pognute glave. Kapiten posle utakmice sa komšijama nije mogao da sakrije iznenađenje zbog poraza.- Posle dužeg vremena, utakmica je bila veoma zanimljiva, puna preokreta. Ušli smo dobro u meč, imali kontrolu u prvom poluvremenu, a onda u drugom smo primili taj pogodak, videli ste kako. Po dešavanjima na terenu nisam mogao da pretpostavim da ćemo na kraju izgubiti duel. Imamo pet bodova prednosti, moramo da ih zadržimo do kraja. Ne smemo da dopustimo opuštanje – poručio je Ilić.

Lazevski: Sami smo krivi

Tužan je bio levi bek Partizana Aleksandar Lazevski posle poraza svoje ekipe u 143. “večitom derbiju” sa Crvenom zvezdom (2:3), uz konstataciju da su sami krivi za izgubljenu utakmicu. Partizan je idealno počeo utakmicu, poveo već u devetom minutu, ali Lazevski nema pravi odgovor na pitanje šta se desilo ekipi u nastavku utakmice.- Sami smo krivi za poraz. Šef nam je rekao kako možemo da primimo golove i mi smo upravo primili drugi gol sa distance.

Partizan je idealno počeo utakmicu.

- Da, ali je nismo idealno završili.

Šta se dogodilo ekipi u drugom poluvremenu?

- Iskreno, ne znam, ne znam…

Kako će ovo psihološki uticati na ekipu?

- Ovaj meč je već iza nas. Ne smemo više da razmišljamo o derbiju, moramo da se koncentrišemo na preostala dva kola i najpre pobedimo Smederevo na našem stadionu.

Saša Marković: Presekao nas Zvezdin drugi gol

Vezni fudbaler Saša Marković teško je podneo poraz Partizana u 143. “večitom derbiju” (2:3), a smatra da je ključni momenat meča izjednačujući gol na startu drugog poluvremena. Marković dodaje da je u svemu ovome najbitnije da je Partizan zadržao prednost na tabeli.- Prvo poluvreme smo odigrali dobro, ali odmah na startu drugog dela presekao nas je Milivojevićev gol. Mislim da je lopta zakačila Ivana Ivanova, a onda je otišla tamo gde ne treba. Sreća je da imamo tih pet bodova prednosti i to je jedini spas – istakao je Saša Marković.

Vermezoviću demoliran auto i ižvrljan ulaz

Vermezoviću demoliran auto i ižvrljan ulaz (VIDEO)

U Srbiji niko nije zaštićen od napada huligana. Samo dan posle 143. večitog derbija huligani su demolirali automobil Vladimira Vermezovića, a pošto im to nije bilo dovoljno grafitima su ižvrljali ulaz zgrade u kojoj živi preko 20 godina trener crno-belih. Grafiti “Gov.. grobarsko, pič…grobarska marš sa Senjaka” napisani su na ulazu zgrade u kojoj živi šef stručnog štaba petostrukog uzastopnog prvaka Srbije.

- I ulaz i auto su ižvrljani! Stav kluba je da apsolutno osuđujemo vandalski čin i i ovakav jedan gest otvara mnogo pitanja. Prvo pitanje je kako očekujemo da neko ostvari svoje elementarno pravo na rad i život u ovakvim okolnostima u ovoj zemlji? Kako da se neko profesionalno bavi sportom uz ovakve vrste pritisaka? Ovo sigurno prevazilazi okvire sportskog rivaliteta. Ovo je treće poluvreme ’večitog derbija’, a više informacija ćemo dobiti verovatno kada policija izađe na teren, Ono što je takođe specifično je da kada dođe do ugrožavanja prava ljudi, oni koji se bave nekom drugom profesijom ili zanatom obično staju u zaštitu razna udruženja  ali radnike u sportu nema ko da štiti. Zato i očekujemo energičnu i odlučnu zaštitu države – preneo nam je portparol Partizana Nenad Danilović, stav kluba iz Humske.